Ler.cast #5 - Čím se liší přístup k brandingu u malé firmy a korporace

Ler.cast #5 - Čím se liší přístup k brandingu u malé firmy a korporace

V dnešní době je síla značky stále důležitější, a to především v odvětví B2C. Jedná se o vysoce konkurenční prostředí. Zaujmout zákazníky a udržet si jejich loajalitu je tak čím dál tím více náročnější. Kvalitní branding tomu dokáže výrazně pomoci, proto jsme pro vás připravili sérii podcastů, kde se na budování značky zaměříme detailně.

Ler.cast #5 - Čím se liší přístup k brandingu u malé firmy a korporace

První díl z této série Ler.castů jsme zaměřili na rozdíly v přístupu k brandingu u malé firmy a korporace. Probereme, co je důležité pro začínajícího podnikatele, jaké riziko přináší rebranding nebo jak měřit sílu značky. Níže najdete stručný přehled toho, na co jsme se zaměřili.

  • Co znamená branding a jeho důležitost
  • Kolik stojí branding / rebranding
  • Kdy je čas na rebranding
  • Jak měřit úspěch rebrandingu
  • Příklady úspěšných a neúspěšných rebrandů
  • Rady na závěr

Co znamená branding a jeho důležitost

Jedná se o stavební kámen firmy. Patří sem například logo, styl komunikace nebo unikátnost produktu. Zkrátka jsou to prvky, které umožňují snadné rozpoznání značky a produktů mezi konkurencí. Zároveň lze skrze značku budovat vztah se zákazníky a vyjádřit podstatu celé společnosti. Přístup k budování značky se pak liší podle velikosti podniku a cílové skupiny.

Kolik stojí branding / rebranding

Pro menší firmy se cena vytvoření brandu, případně rebranding, pohybuje v řádu desítek tisíc korun, pro korporace může dosahovat stovek tisíc až milionů korun. Vše se odvíjí od velikosti projektu, s čímž souvisí rozsah prací. Od vytvoření různých variant loga, analýzy trhu a konkurence, až po finální grafické podklady.

Kdy je čas na rebranding

Diskutovali jsme také o tom, co naznačuje potřebu rebrandingu. Faktorů je mnoho, jako vývoj trhu, nová konkurence nebo změna preferencí cílového publika. Často můžete signály o tom, že vaše značka potřebuje refresh, získat od vašich zákazníků a obchodních partnerů. Nejčastějším důvodem pro rebranding je modernizace loga, vzhledem k jeho využití a použitelnosti napříč komunikačními a marketingovými kanály. Dále to může být změna stylu komunikace, vize společnosti nebo expanze na zahraniční trhy.

Jak měřit úspěch rebrandingu

V digitální éře je možné monitorovat dopad rebrandingových opatření pomocí řady analytických nástrojů, které sledují návštěvnost webových stránek nebo zvýšení poptávek či objednávek. Pro značky, které působí převážně off-line, pak slouží například průzkumy spontánního rozpoznání značky.

Příklady úspěšných a neúspěšných rebrandů

Jedním z velice povedených rebrandů poslední doby udělala například RC cola, která změnila vše od názvu, loga, až po obaly. Kvalitní rebranding se povedl také McDonaldu, Burger Kingu nebo třeba BMW a Peugeotu.

Pokud se podíváme na ty nepovedené, často to bývají brandingy měst. Takovéto zakázky probíhají formou tendrů a hlavním faktorem je obvykle cena a zpracování tendru. Vyhrávají to poté méně zkušení dodavatelé nebo je nižší cena na úkor kvality. 

Rady na závěr

Na konec jsme se zaměřili na zkušenosti z praxe. Na co si dát pozor při návrhu brandu, jak správně vytvořit zadání pro dodavatele nebo nejčastější chyby, které se při rebrandingu stávají.

V Ler.castu se toho dozvíte mnohem víc, tak neváhejte a pusťte si ho.

Co si dál přečíst