Jak zvýšit počet rezervací hotelu

Jak zvýšit počet rezervací hotelu

Marketing ubytovacích služeb je specifický především používanými nástroji propagace a stylem komunikace. Hlavním produktem je zde krátkodobý pronájem pokoje, apartmá, případně celého domu. Pro získání hostů ale nestačí pouze nabízet možnost ubytování.

Jak zvýšit počet rezervací hotelu

Co ovlivňuje rozhodování při výběru hotelu?

  • lokalita a blízkost k požadovanému cíli
  • úroveň vybavení a služeb
  • dojem z online prezentace
  • hodnocení hostů
  • možnosti stravování
  • cena za pobyt a služby

Pro někoho může být nejdůležitější lokalita, pro jiného zase cena nebo možnosti stravování. To se obvykle mění také podle účelu cesty. Stejný člověk může například na pracovní cestě posuzovat pouze blízkost k cíli a cenu, ale během pobytu v rámci rodinné dovolené bude porovnávat nabídku doplňkových služeb a možnosti stravování. Je tedy nepravděpodobné, že si pro oba účely vybere stejný hotel. Stejně jako u všech jiných služeb a produktů, musíte najít vhodný segment zákazníků a zacílit na něj správnou nabídkou.

Vždy byste měli dbát především na to, aby byli Vaši hosté spokojení a získávali jste kladné recenze. Ty se sbírají velice těžko, ale jsou extrémně důležité. Sledujte také ty negativní, zjistíte díky tomu, co můžete zlepšit. Pokud máte výborné hodnocení, Váš hotel bude více navštěvovaný a hlavně, můžete si říci větší cenu.

Trendy a nákupní chování se také postupem času mění a ubytovací služby nejsou výjimkou. Pokud chcete být úspěšní dlouhodobě, musíte tyto trendy sledovat a investovat do rozvoje. Dnes se nikdo ani nezamyslí nad tím, zda je v hotelu připojení k internetu nebo jestli je zdarma. Všichni očekávají, že to tak je. Co bylo před lety benefitem, může být dnes standardem a pokud je nesplňujete, zaděláváte si na nespokojenost hostů. Málo kterému hoteliérovi se poštěstí, aby neměl konkurenci v žádané lokalitě. Obvykle v jedné oblasti narazíte na širokou nabídku ubytování na různé úrovni a pokud chcete, aby se hosté ubytovali u Vás, musíte jim jít naproti.

Marketing hotelu - Hotel U Kralovny Elisky

Kde nabízet ubytovací služby

Ubytování se obecně nejčastěji nabízí pomocí specializovaných webových stránek a aplikací, takzvaných OTAs (online travel agencies). Nejpoužívanější platformy jsou Booking, Hotels, Agoda, AirBnB a další. Jedná se služby třetí strany, za které jako provozovatel platíte provizi za zprostředkování rezervace. V podstatě se jedná o nejjednodušší a velice výkonnou formu marketingu ubytovacích zařízení. Má však jednu velkou nevýhodu a tou je výše provize.

Booking.com

Služba Booking je jedničkou v oblasti cestovního ruchu. Uživatel si může porovnat na jednom místě velké množství nabídek, které splňují jeho požadavky na lokalitu a nabízené služby. Zároveň je proces rezervace velice snadný, rychlý a přehledný. Webová stránka i aplikace pro mobilní telefony je k dispozici ve více než 40 jazycích a nabízí ubytování po celém světě včetně hodnocení od předchozích návštěvníků. Kromě ubytování si můžete rezervovat i další služby jako transfer z letiště nebo půjčení auta.

Jenom v České republice je na tomto portálu registrováno více než 16 tisíc ubytovacích zařízení. Booking je nejvyužívanějším způsobem rezervace ubytování, ale zároveň trnem v oku provozovatelů, jelikož provize za zprostředkování rezervace tvoří podstatnou část z ceny ubytování. Proto se většina hotelů snaží získat přímé rezervace přes vlastní web.

Marketing hotelu - Rezervace Booking

Vlastní webové stránky

Vytvoření kvalitní webové prezentace hotelu s rezervačním systémem pochopitelně také něco stojí. Pokud se Vám ale podaří získávat rezervace bez placení provize třetí straně, může se tato investice rychle vrátit. Pouhé vytvoření webové stránky hotelu ale stačit nebude. Musíte zařídit, aby byla Vaše nabídka ubytování na internetu vidět. K tomu slouží především nástroje vyhledávačů, placená reklama a sociální sítě.

Vždy záleží na tom, jakou máte obchodní strategii, cíle a možnosti. Existují například ubytovací zařízení, kde si můžete pobyt rezervovat pouze na přímo. Ano, není to mýtus. Například penzion Zikmundov, který se nachází v oblasti přírodního parku Chřiby nedaleko Uherského Hradiště, na Bookingu nenajdete. Jejich strategie je zaměřena na budování silného povědomí o značce díky vysoké úrovni nabízených služeb. Tato strategie vyžaduje velké počáteční investice do vybavení, důraz na kvalitu služeb a silný marketing.

Většina provozovatelů nechce nebo nemůže utratit velké sumy za vybudování exkluzivního ubytování s vysokým rizikem a dlouhou dobou návratnosti, ale také rozhodně nechce za každou rezervaci platit provize. Proto se obvykle volí kompromis, tedy využívání výkonných rezervačních portálů a vlastních webových stránek s rezervačním systémem.

Marketing hotelu - rezervace z webu

Jak zvýšit počet rezervací z webu?

Ke zvýšení rezervací na přímo potřebujete kvalitní webovou prezentaci, konkurence schopnou nabídku a marketingovou strategii. Nepřeskakujte na konec, marketing Vás nezachrání, pokud nebudete mít hostům co nabídnout a na webových stránkách nebudete mít například kvalitní fotografie a spolehlivý rezervační systém. Veškerá snaha a peníze investované do marketingu budou vynaložené zbytečné, pokud budete přivádět návštěvníky na webové stránky, kde nenajdou nic, co by je přesvědčilo se u Vás ubytovat.

Zviditelnit web ve vyhledávání

Pokud uživatelé nehledají ubytování pouze pomocí OTAs, používají k tomu většinou vyhledávače Google a Seznam. Oba systémy mají, kromě standardních výsledků organického vyhledávání, také speciální vyhledávač pro porovnávání hotelů, který je součástí vyhledávání v mapách. Nabídku zde můžete umístit pomocí správce Google firmy nebo Firmy.cz na Seznamu. Registrace je zdarma a následně máte možnost svůj hotel nebo konkrétní nabídku propagovat a získat lepší pozici.

Marketing hotelu - Nabidka rezervace Seznam mapy

PPC reklama

Další možnost, jak dělat marketing hotelu je PPC reklama, především ve vyhledávání Googlu. Správné nastavení kampaní umožňuje zasáhnout uživatele, kteří aktivně vyhledávají ubytování ve Vaší lokalitě. Rychle tak dostanete svou nabídku na přední pozice ve výsledcích vyhledávání. Pomocí nástrojů pro PPC reklamu ve vyhledávačích a na sociálních sítích můžete také využít velice efektivní marketingový nástroj a tím je re-marketing. Tedy zobrazit Vaši reklamu lidem, kteří již projevili zájem formou návštěvy vašich webových stránek.

Speciální nabídka

Jak už jsme zmiňovali, veškerá snaha o získání většího počtu návštěvníků webu bude k ničemu, pokud zde nebudete motivovat k vytvoření přímé rezervace. Běžně se stává, že díky různým věrnostním programům nabízí portály třetích stran za stejný pokoj výhodnější cenu. Zároveň mají v podmínkách, že na vlastních webových stránkách nemůžete nabízet nižší cenu, než kterou uvádíte u nich. Musíte tedy nabízet něco navíc, co neplatí pro OTAs. Typickým příkladem jsou pobytové balíčky nebo sleva pomocí promo kódu či registrace. Základní cena zůstane stejná, ale nabídnete speciální slevu nebo službu navíc, která platí pouze pro rezervace uskutečněné prostřednictvím webových stránek.

Sociální sítě

Velký marketingový potenciál v oblasti pohostinství a turismu mají sociální sítě. Můžete je využívat pro budování brandu nebo placenou propagaci. Pokud v rámci svých služeb nabízíte něco tak zajímavého, že si to Vaši hosté budou fotit a sdílet na sociálních sítích, získáte tu nejlepší reklamu. V případě organických příspěvků prezentujte speciální nabídky, aktuality nebo zajímavé aktivity v okolí. Placená propagace na sociálních sítích má velkou výhodu v možnostech zacílení podle věku, lokality nebo zájmů. Můžete tak velice dobře cílit na vybraný segment uživatelů. Myslete ale vždy na to, aby příspěvky byly kvalitně zpracované a v rámci budování značky měly jasné propojující grafické prvky.

Marketing hotelu - Socialni site

Potřebujete zvýšit počet rezervací hotelu?

Co si dál přečíst