Jak se graficky navrhuje unikátní etiketa pro pivo?

Jak se graficky navrhuje unikátní etiketa pro pivo?

Etiketa na lahvi, ať už piva nebo vína, případně design pivní plechovky, by měl splňovat několik parametrů. Správně navržená etiketa musí především zaujmout cílového zákazníka.

Jak se graficky navrhuje unikátní etiketa pro pivo?

Etiketa na pivní láhve, případně design pivní plechovky, musí splňovat několik parametrů. Správně navržená etiketa musí zaujmout cílového zákazníka a pomůže mu snadno rozpoznat, o jaký druh piva se jedná. Kromě toho je nutné při návrhu myslet také na celkovou vizuální identitu značky a legislativní nařízení v této oblasti.

Kdo je cílový zákazník

Prvním krokem návrhu etikety, nejen pro pivní lahve, je stanovení, pro koho je produkt určený. Zda se jedná o pivo na lokální trh nebo do zahraničí, pro jakou věkovou skupinu či zda je určeno pro muže nebo ženy a podobně.

Toto částečně definuje samotný druh piva. Například speciály s vysokým obsahem alkoholu preferují především starší muži a znalci piva. Naopak piva s nízkým obsahem alkoholu a ovocnou příchutí jsou typičtější pro mladší generaci. Jakmile je jasná cílová skupina, přichází na řadu průzkum trhu a aktuálních trendů.

Vizuální identita značky

Každý pivovar nebo značka má předepsané prvky vizuální identity, které musí grafik při návrhu etikety dodržet. Někdy to může být pouze logo, jindy může být definovaný celý vizuální styl. Například důraz na tradiční hodnoty a historii, jako v případě pivovaru Lobeč, nebo originální grafika s roboty u pivovaru Clock. Dále může být předem stanovená barevnost nebo typografie. To vše tvoří mantinely pro design etikety.

Fichtel Mountains
Clock - Hektor

Rozpočet na návrh a výrobu etiket

Již v prvotní fázi je nutné znát také rozpočet na návrh a výrobu etiket. Každý návrh má jinou časovou náročnost a do hry také vstupuje výběr materiálu etikety, případně její zušlechtění. Čím složitější je design, tím náročnější je práce pro grafika. Speciální úpravy povrchu nebo ražba rovněž zvyšují náklady na samotnou výrobu etikety.

Různé značky nebo pivovary mají na design a výrobu etiket vyhrazenou jinou částku. Ta bývá většinou předem daná, jelikož se s ní musí počítat v kalkulaci výrobních nákladů, a tedy prodejní ceny. Jiný rozpočet bude, pokud se jedná o jednorázové etikety v rámci limitované edice či jednorázové firemní akce nebo když jde o etiketu, která se bude používat několik let.

Rozšíření řady nebo nový produkt

V případě, že se pouze rozšiřuje produktová řada, do samotného designu se obvykle nesmí zasáhnout, jelikož má již daný vizuální styl. Je nutné pouze upravit několik prvků, které odlišují tyto produkty od sebe a vytvořit tisková data pro tuto novou etiketu. Pokud se ale navrhuje etiketa pro nový produkt, je pole působnosti designera mnohem větší a musí se řídit pouze pravidly uvedenými výše.

Parametry etikety

Jedním ze základních parametrů, který ovlivňuje design etikety, je velikost, tvar láhve, obsah a hlavní výrobní proces piva.. Tyto parametry mohou být opět předem dané, jelikož značka používá konkrétní tvar a velikost s ohledem na další výrobní proces nebo styl značky. Pokud to není stanovené, grafik to musí zohlednit ve svém návrhu.

Legislativní nařízení

Při návrhu etiket musí grafik zakomponovat také řadu legislativních nařízení. Každá země může mít jiné, v České republice jsou to například informace obsahující složení produktu, obsažené alergeny, způsob skladování nebo trvanlivost produktu. U alkoholického piva musí být na etiketě také upozornění na obsah alkoholu a varování pro těhotné ženy.

Navrhování etikety je komplikovaný proces, který musí být proveden s ohledem na mnoho faktorů. Kromě samotného vzhledu je nutné dodržet technické a legislativní aspekty. Proto je důležité spolupracovat s profesionály, kteří mají v tomto oboru již nějaké zkušenosti. Prohlédněte si naše reference a uvidíte, že mi tyto zkušenosti máme.

Naše reference

Design etiket na pivo - Ler.studio
Pivovar Fenetra
Design etiket na lahve - Ler.studio
S.P.A brewery
Design etiket pivovaru Clock - Ler.studio
Pivovar Clock
Vizuálni identita pivovar Lobeč - Ler.studio
Fichtel Mountains

Chcete originální etikety na láhve?

Co si dál přečíst